previous arrow
next arrow
Slider

International NVIFF Nominees

The International Competition will be held on Thursday the 26th of September 2019. The NVIFF Awards will be held at the Severiano Ballesteros Zaal: Borchlandweg 6 1114 BD Amsterdam, The Netherlands. The event will begin at 17:00 and end at 24:00. NVIFF will host red carpet press interviews, awards, discussion panels and network events. The Award ceremony will appear on TV which is why we have a strict dress code, all men are required wear black tuxedos and all women are required were evening gowns.

17:00 Redcarpet & Press Interviews
18:30 Awards
20:30 Panel Discussion
22:00 Redcarpet & Press Interviews & Networking
23:00 Networking
24:00 Closing

Nominee List

Best American Actress

Erica Peeples
Kira Reed Lorsch
Briana White
Carolyn Michel
Alexandra Miller
Kayla Bohan
Jean St James

Best American Actor

Kristos Andrews
Aric Cushing
Michael Pugliese
Robert Amstler
Richard Wagner
Igor Lewicki
Marco Zappala

Best Dutch Actress

Leny Breederveld
Claire Bender
Marloes Blokland
Birgit Welink
Noa Hurkx Hurkx
Laura Van Ree

Best Dutch Actor

Eric van Sauers
Jim Bakkum
Gert Jan Louwe
Alper Aykut
Aris Julian
Jos Smit

Best European Actress

Katie Sheridan
Johanna Smitz
Nurcan Şirin
Véronique Picciotto
Emily Laing
Eleanor Burke
Julia Strassmann

Best European Actor

Henry Lewis
Keith Large
Vincent Rietveld
Jeroen Vreijsen
John Sackville
Jamie Bacon
Einar Kuusk

Best Asian Actress

Esha Deol
Ruby Yap
Jamila Adel Awad
Truong Ngoc Anh
Zhao Siyuan
Cenzi Xu
Hairong Tian

Best Asian Actor

Hiro Hayama
Karthik Jayaram
Nico Antonio
Jim Liu
Raymond Francisco
Joel Saracho
Wang Xun

Best African Actress

Nancy Isime
Kate Henshaw
Nqobile Nunu Khumalo
Nikki Samonas
Meg Otanwa
Sola Sobowale
Mercy Johnson Okojie
Oma Nnadi

Best African Actor

Pallance Dladla
Mduduzi Mabaso
Khathu Ramabulana Ramabulana
Prince David Osei
Segun Arinze
Frankincense Eche-Ben
Mpho Osei-Tutu

Best African Film

ZOE – Loud Silence Series
Bad Luck Joe
4th Republic
King of Boys
Born in Gambia
Being Annabel
Facing North
The Reunion

Best American Feature Film

Tarab
Occupants
Shot To The Heart
Kayla
Sandpaper
One Tiny Seed

Best Director

Brian Huckeba
Naida Joanides
Kate Bohan
Dinar Deshpande
Igor Lewicki
James Lee
Lu Jian
Kang Jiaxiang

Best Producer

John Yiu & Kenny Chan
Keith Large
Brian Huckeba & Aric Cushing
Naida Joanides & Dino Medeiros
Joey Durango
Phil McCarron
Lixin Xie
Kang Yan

Best Cinematographer

Rikash Bobby Gobardhan
Jeroen Kiers
Kevin Vidal
Steven Elbers
Alwin Ritstier
Joey Durango
Kristina Hyland
Jalil Landell Valdivia

Best Screenplay

Cove
We Built Castles
Shot To The Heart
Death Fences
Paradise, My Ass
CHAAW
Madeleine
Time Line

Best Documentary Feature

As It Happened
Soran – Manbij Offensive
My Hometown across the Ocean
New Dreams for a New World
The Space – Theatre of Survival
Freedom must not die at sea
The 1001 lives of Sir Richard Francis Burton

Best Documentary Short

Life is What You Make It
Burning Man : The Build
Black Orchards
Big Lies
The Coffin
Ballerina A One Woman Play Film
Oxford Through the Lens
The Conqueror
Remembering


Best Asian Feature Film

Home Away
Chubby Café
News From Fukushima
Alaya
Silence Snow
Zero
Wild Chrysanthemum
The Commitment
Save Your Soul
Lover Comrade
There is no excuse for sin
Boundless Love

Best Asian Short Film

CAKEWALK
Birthday Night
Nostalgia
I’m here.
Festive
Miklat
Cactus Facing The Sun

Best Dutch Film

Welcome to Earth
The Overcoat
Unite
An Unfinished Love
Cow Poop & Pea Soup
On Air
With You Always
What if…

Best European Film

Into The Spiral
Marguerite
DUST
THE BURNING RED
DOWN (A TERRE)
Built to Be
Fridge
Spizella
Through a Dark Mirror

Best Australian Film

The Undying Swan
The Hunted
I WANT TO DO IT
The Twist
The Hunted
Naresh Kumar The Man in Sandals

Best Latin American Film

The Stone In The River
It comes from the Heavens
2 (Two)
Whispers Of The Wing
A Step Behind
Paper Boats
Ted and Hanna

Best Music Video

DERRIÈRE
J’ai Déconné ft. Clandistino
Ewa Ewa
Alles Designer
Money Monica
Boing Boing
Yamilet ft. Poke
Champion Lover
Hyena

Best Music Video Director

Paperclips Media
Jonas Beck
Joris Weerts
Victor Ponten
Tim Ro
Deep Thought Productions
Eric Zwiers
Set Vexy Productions
Rockstone Creatives

Best Short Drama

Moving On
Portrait of a Lamb
Sydney
Salvador
Second Breath
Ghosts in the Ink
The Role Of A Lifetime
I am sorry
Echoes in Silence

Best Short Romance/ Comedy

SWEETHEART
Perchance
Fingernail Moon
Mental Facade
Katia
Greater Fool
Do It Yourself
A Date With Shillelagh

Best Animation

Reflection
Devotion
Killing Anabella
A Moonlights Tale
Zog: The First Feminist
Where the Jungle Ends

Best Experimental

SOS Poseidon 
The Land of the Gods
Mother
The Fire Within
Hollow Pond
Six Days of Sistine
Maria’s Silence
The Dark Desire
Tierkreis
AVE

Best Talent

Latifah
Dewi Reijs
Amartey
Sherefa Yorks
Giefa Sparkle
Cheyenne Toney

Best Webseries

Holy Popcorn
Quantum Earth 
Abracadavers
Soul Undertow
Rebecca Gold

Best Content Creator

Kaj Gorgels
Defano Holwijn
Dave Roelvink
Donny Roelvink

Lifetime Achievement Award

John Leerdam
Esmee de la Bretoniere
Kira Reed Lorsch